neděle 16. dubna 2017

Biokovo

Malý příspěvek o národním parku, který jsme navštívili o loňské dovolené. Moc rádi se vracíme do Brely, kde trávíme dovolenou. Kousek nad Brelou, se rozprostírá národní park Biokovo. Park se rozprostírá na poměrně velké ploše a táhne se nad Makarskou riviérou v délce 36 km a šířce až 9 km. Projít ho během jednoho dne je samozřejmě nemožné, my jsme si vyjeli na nejvyšší horu Sv. Jure.
Pár rad pro ty, co by se chtěli vydat na Sv. Jure také. Natankujte - převýšení 1762 m zdoláte ve 40 km. Jinými slovy, auto žere jako kráva. My jsme měli dojezd 230 km a nahoře jsme byli na 80.... Obrňte se trpělivostí. Cesta je sice asfaltová, ale auta se mohou vyhnout jen na místech k tomu určených. Cesta na horu jako takovou od hrany parku měří 24 km, takže si užijete :) My jsme cestou potkali dva autobusy - ty naštěstí stály a jednu cisternu - ta bohužel jela. Osobní auta nepočítám, to byla brnkačka, obrazně řečeno. 


Přiznám se, že cestou nahoru jsem poznala své limity. Evidentně se bojím příkrých svahů ve spojitosti s jedoucím autem po úzké cestě přilepené k hoře - nahoře stěna, dole stěna. Do toho náš syn se slovy, to je ale hluboké, to by jsme mohli s autem spadnout, a to by asi bolelo... Se mi udělalo při těchto slovech dost blbě od žaludku.
Ale ten výsledný výhled... Ten vám vezme dech. Jedním slovem nádhera. Posoudit to vlastně můžete sami. 

 

Pohled na Jadran.


Tady je pohled na Bosnu a Hercegovinu.


Takový malý pohled dolů na klikatící se cestu (tam už to bylo super :))

Park je známý i pro své zastoupení flóry a fauny. V parku můžete nalézt i velké množství entit. Bohužel, jak jsem psala, za den park nemáte šanci nijak zdolat a jízda se skoro prázdnou nádrží byla dost o nervy, takže na nějaké hledání entit nebylo kdy. I tak jsem se ale snažila fotit co se dalo, takže doufám, že se vám budou fotečky líbit.


Pozor na volně se pohybující koníky. Nám přeběhli přes cestu dvakrát.


Divoký jalovec roste roste skoro všude.


Ty kontrasty barev prostě nemají chybu.


Tolik pupavy jsem nikde jinde neviděla.


Na psí uši, na kočičí svědomí - ten kontrast je skutečný.


Jedna včelka na divizně.Je libo divoký tymián - nebo je to mateřídouška? Vonělo to něco mezi tím :) Že by jedna entita?Divoká šalvěj by se tady dala sekat kosou.


Fakt nevím, co to je, ale líbilo se mi to :)


A je tam schovaná - mrška jedna cikádovitá.


Tady po tom dupou koně :)


Budiž jim ale odpuštěno, protože jsou prostě krásný.


Fakt jsme tady byli :)


Vřele doporučuji, jenom si vyhraďte víc času, pač to stojí za to.

Žádné komentáře:

Okomentovat